Wideodomofony – podział i rodzaje

Podstawowy podział wideodomofonów to systemy jednorodzinne oraz wielorodzinne. Zestawy jednorodzinne standardowo zawierają monitor domowy, panel bramowy z kamerą oraz zasilacz. Istnieje możliwość rozbudowy takich systemów o dodatkowe monitory, unifony (słuchawki), dodatkowe kamery bramowe lub kamery dozoru CCTV, przyciski wyjścia oraz możliwość podłączenia automatu bramowego. Spośród systemów wielorodzinnych mogą to być zarówno systemy 2-rodzinne (dwa przyciski wywołania) jak również dla dużych osiedli mieszkaniowych. Najczęściej duże systemy wielorodzinne to systemy cyfrowe z wybieraniem abonenta (mieszkania) za pomocą klawiatury numerycznej. Popularnym rozwiązaniem jest system cyfrowy Elfon Optima.

Podział systemów jednorodzinnych możemy oprócz oczywistego podziału na producentów przyjąć w zależności od zastosowanej kamery bramowej. Dla ułatwienia wyboru przyjęliśmy następujące zasady:

  • wideodomofony natynkowe – kamery w tych modelach przeznaczone są do montażu na słupek i w tej kategorii nie ma modeli z dodatkowymi funkcjami jak czytnik kluczy, szyfrator, czytnik linii papilarnych. Nie znaczy to oczywiście, że takie systemy nie występują. Produkty z szyfratorem lub czytnikiem mają swoją oddzielną kategorię. Montaż natynkowy jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem ze względu na łatwość montażu i możliwość zastosowania nawet na metalowych słupkach i ogrodzeniach.
  • wideodomofony podtynkowe – standardowo kamery w tych zestawach są przeznaczone do miejsc gdzie jest możliwość schowania elektroniki kamery w puszce pod tynk. Montaż podtynkowy jest droższy w wykonaniu ale niewątpliwą jego zaletą jest lepsze zabezpieczenie elektroniki kasety oraz estetyka. W większości przypadków kamery mają opcjonalną możliwość zamontowania natynkowego ale w tym celu należy dokupić odpowiednią obudowę w której umieszczamy panel z kamerą.
  • wideodomofony z szyfratorem – kamera w tych modelach wyposażona jest w zamek kodowy. Dzięki niemu możliwe jest otwarcie elektrozaczepu a w niektórych modelach także dodatkowej bramy automatycznej wpisując kod z klawiatury numerycznej. Klawiatura w takich kamerach ma dodatkowo funkcje programowania np. czasu zwolnienia elektrozaczepu czyt też indywidualnego ustalenia kodu dla poszczególnych domowników. Rozwiązanie to dostępne jest zarówno w kamerach montowanych natynkowo jak i podtynkowo.
  • wideodomofony z czytnikiem – czytnik kluczy umożliwia otwierania elektrozaczepu furtki za pomocą breloków zbliżeniowych (indywidualne karty, breloki lub naklejki dla poszczególnych użytkowników). Najpopularniejszy standard to unique 125 kHz oraz Mifare 13.56 mHz. Koszt kart, breloków to 2-4 zł / szt. Dostępne są także w tej kategorii kamery z czytnikiem linii papilarnych (biometryczny). W bardziej rozbudowanych modelach możemy zakodować oddzielnie otwieranie furtki i bramy. Kamery z czytnikami w zależności od modelu występują w wersji natynkowej i podtynkowej.

 

 

Więcej informacji oraz pełna oferta wideodomofonów jak zawsze w naszej firmie AC System tel. 12 638 40 56, tel. 793 484 482 oraz na naszej stronie www.videodomofony.pl

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Dodaj komentarz!

Musisz byÄ‥ zalogowany aby dodać komentarz do wpisu.