Wideodomofony – zalety instalacji

Jeszcze do niedawna cieszyliśmy się mając elektryczny dzwonek przy bramie, furtce, czy drzwiach wejściowych. Z biegiem czasu i rozwoju technicznego takie rozwiązania przestały nam wystarczać. Pojawiły się więc nowe instalacje, które pozwalały nam nie tylko zorientować się, że ktoś do nas przyszedł, ale także kto jest tym gościem – domofony, czyli nie tylko dzwonek, ale i słuchawka z mikrofonem pozwalająca na rozmowę bez wpuszczania gościa na nasz teren. Dzięki nim mogliśmy np. po krótkiej rozmowie nie wpuścić niepożądanego gościa do mieszkania, domu, czy na teren naszej posesji. Domofony stały się więc elementem zabezpieczającym mieszkanie, dom, czy też biuro lub inny zakład pracy przed intruzami gdyż umożliwiają identyfikację interesantów i zdalne otwieranie drzwi wejściowych. . Ale to nie koniec rozwoju tego typu zabezpieczeń; najnowszym, choć pierwsze powstały w latach 90-tych XX wieku, urządzeniem tego typu jest wideodomofon.


Wideodomofony to właściwie tradycyjne domofony uzupełnione o funkcję transmisji obrazu. Jej realizacja możliwa jest dzięki kamerze, która najczęściej zainstalowana jest w okolicach drzwi wejściowych, bramy wjazdowej lub w pobliżu przycisku dzwonka. Transmisja dźwięku w wideodomofonach jest dwukierunkowa, natomiast transmisja obrazu wideo z zasady odbywa się w jednym kierunku. Na naszym rynku dostępnych jest wiele rodzajów wideodomofonów począwszy od najtańszych i najprostszych, które są właściwie domofonem z kamerką i monitorem i poza możliwością zobaczenia kto stoi przed bramą i jej otworzenia właściwie nic innego, aż po wideodomofony z funkcjami szyfratora, czytnika kart, rejestratora (monitoringu) na kartach pamięci oraz coraz częściej możliwością sterowania za pomocą specjalnych (często darmowych) aplikacji przez urządzenia mobilne: telefony, smartfony, tablety.

Dzięki swoim rozlicznym zaletom wideodomofony cieszą się coraz większą i jak najbardziej zasłużoną popularnością. Znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych, firmach, a także coraz częściej na budowanych przez deweloperów strzeżonych, zamkniętych osiedlach oraz w budynkach wielorodzinnych.

Główną zaletą, a zarazem podstawowym zadaniem wideodomofonu jest poprawienie bezpieczeństwa jego użytkowników. Dzięki zainstalowaniu wideodomofonu zobaczymy i dowiemy się, kto dzwoni do naszych drzwi. Nie musimy nawet odbierać domofonu, zanim nie zobaczymy, kto tam jest. To idealne rozwiązanie zwłaszcza dla osób starszych i domów, w których są dzieci, a także domów stojących w dużej odległości od sąsiednich posesji. Wideodomofony pozwalają na niezwykle szybkie i prawidłowe zidentyfikowanie gości stojących pod drzwiami. W przypadku używania domofonów, bardzo łatwo oszukać gospodarza, zmieniając chociażby ton głosu, natomiast w przypadku podglądu wideo nie jest to już takie proste. Szybka identyfikacja wizualna pozwala również na istotną oszczędność czasu – nie ma bowiem konieczności podnoszenia słuchawki w celu upewnienia się, kto stoi po drugiej stronie drzwi, furtki, czy bramy.

Przykładowe modele wideodomofonów

Kolejna zaleta to intuicyjna i prosta obsługa. Mimo iż wideodomofony są zdecydowanie bardziej zaawansowanymi technologicznie urządzeniami w porównaniu z typowymi domofonami, ich obsługa jest równie prosta i intuicyjna. Liczbę przycisków ograniczono do minimum, dzięki czemu nawet maluchy czy osoby starsze poradzą sobie z obsługą takiego urządzenia.

Do zalet wideodomofonów należą również stosunkowo niskie koszty zakupu i eksploatacji. Wydawałoby się, że tak nowoczesne i funkcjonalne urządzenia jak wideodomofony stanowią niezwykle kosztowne rozwiązanie, które dodatkowo generuje niemałe koszty eksploatacyjne. Ceny wideodomofonów oraz koszty ich eksploatacji są wprawdzie nieco wyższe, niż klasycznych domofonów, jednak różnicę tę skutecznie rekompensują dodatkowe korzyści płynące z posiadania takich urządzeń.
Zaletą wideodomofonów jest także różnorodność i wszechstronność zastosowania. W sprzedaży dostępna jest ich duża różnorodność, a co za tym idzie możliwość wykorzystania tak w budownictwie jedno- jak i wielorodzinnym. Mówimy tu zarówno o domach budowanych od podstaw jak i wiekowych kamienicach, budynkach biurowych, osiedlowych furtkach, bramach wjazdowych, czy bramach garażowych.

Wideodomofony możemy podzielić na:

  • wideodomofony tradycyjne, przewodowe wideodomofony, które są proste i stosunkowo tanie, jednak ich zastosowanie nie jest możliwe w każdym przypadku. Minusem jest również istotne ograniczenie względem miejsca korzystania z takiego urządzenia.
  • wideodomofony bezprzewodowe lub nowoczesne urządzenia, którymi można sterować za pośrednictwem smartfona przy pomocy zainstalowanej wcześniej aplikacji.
    Pod względem funkcji dostępnych w wideodomofonach możemy znaleźć min. wideodomofony:
  • wideodomofony z czytnikiem kart i breloków, które oprócz otwierania drzwi, czy bramy z domu, pozwalają otworzyć je bez klucza z zewnątrz przy pomocy specjalnej karty lub breloka,
  • wideodomofony z szyfratorem, które pozwalają na wejście na posesję za pomocą wpisania poprawnego kodu na klawiszach szyfratora,
  • wideodomofony z czytnikiem oraz szyfratorem, czyli połączenie dwóch poprzednich rodzajów wideodomofonów,
  • wideodomofony z modułem IP, najnowocześniejsze urządzenia, które poza funkcjami poprzednich rodzajów mają wbudowany moduł Wi-Fi (opcjonalnie także port LAN), urządzeniami tymi, po pobraniu odpowiedniej aplikacji możemy sterować zdalnie przy pomocy smartfona, czy tabletu. Niewątpliwie te najbardziej zaawansowane technicznie wideodomofony oprócz oszczędności czasu i pełnej niezależności (może nikogo nie być w domu, możemy być w łazience, czy ogrodzie), a możemy wpuścić zapowiedzianego gościa, czy też z pewnej odległości np. jadąc samochodem możemy otworzyć sobie bramę wjazdową oraz garażową bez wysiadania z pojazdu; pozwalają również często na sprawdzanie kto podczas naszej nieobecności próbował nas odwiedzić ponieważ prawie zawsze wyposażone są w karty pamięci pozwalające zapisywać w formie zdjęć lub krótkich filmików osoby próbujące się do nas dostać.

Zobacz wybrane wideodomofony z naszego sklepu internetowego:

Wideodomofony Vidos
Wideodomofony Kenwei
Wideodomofony Commax
Wideodomofony 5tech
Wideodomofony Wielorodzinne


Jak widzimy wideodomofony to urządzenia, które mają tak wiele zalet, że jeżeli tylko mamy możliwości ich zainstalowania, to bezwzględnie powinniśmy z nich skorzystać. Szczególnie, gdy mieszkamy w dużej odległości od innych domów, mamy dzieci lub mieszkają z nami osoby starsze (rodzice lub dziadkowie) warto zainwestować w instalację wideodomofonu, który w wielkim stopniu zwiększy bezpieczeństwo nasze i naszych domowników. Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli wideodomofonów, że każdy może znaleźć model dostosowany do jego potrzeb, a także, co jest równie istotne do jego możliwości finansowych.

KOMENTARZE DODAJ KOMENTARZ

Komentarze są niedostępne.